Mootorsaag või akusaag? Oleme ju aastakümneid olnud harjunud sellega, et mootorsaag on 2-taktilise sisepõlemismootoriga, mis teeb mootorsaele omast spetsiifilist lärmi ja on janune segubensiini järele. Tänu liitiumioon akutehnoloogia arengule on tavapärastele mootorsaagidele võrdväärseks alternatiiviks saanud akumootorsaed.

 

Mis vahe on akumootorsael ja sisepõlemismootoriga sael?

Nii akutoitel kui bensiiniga toimivad mootorsaed mõlemad on oma funktsionaalsuselt sarnased. Lihtsustades koosnevad mõlemad mootorist, jõuülekandest, latist ja ketist. Erisus tekib mootori tööpõhimõttes ja selles, kuidas jõud edasi kantakse. Mõlemad suudavad läbi lõigata ka kõige jämedamast palgist, aga mil moel ja milline on seejuures kasutaja mugavus.

Akutoitel mootorsaed on vaiksed, käivituvad nupuvajutusega, ei tekita heitgaase ja on suutlikud töötama vahetpidamata tunde kui kasutatakse võimekat seljakoti akupanka. Kõigele lisaks on aku mootorsaed kerged ja hästi tasakaalustatud, mistõttu on nad ideaalsed näiteks arboristidele või kodukasutajatele.

Bensiini toitel mootorsaed on aja jooksul samuti väga kasutajasõbralikuks muudetud. Neid on kerge käivitada, nende mootorid on piisavalt võimsad ja tavaliselt on nad odavamad kui võrdväärsed akusaed.

Millist tüüpi kettsaag valida okste pügamiseks?

Akutoitel mootorsaed on kerged, hästi tasakaalustatud ja lihtsad käsitseda. Kõigele lisaks ei tekita nad heitgaase ega helireostust, mis mõlemad on olulised tegurid, kui soovid töötada näiteks koduhoovis häirimata oma naabreid. Sellisesse rakendusse sobib ideaalselt Husqvarna 120i, mis koos BLi20 akuga võimaldab töötada vahetpidamata kuni 35 minutit.

Husqvarna mootorsaag

Sisepõlemismootoriga kettsaed on võimsad ja kui sul on tarvis teha märksa suuremas mahus okste pügamist, siis 30-35ccm mootoriga kettsaed on selleks ideaalselt sobilikud. Paljud koduskasutajad hangivad endale 36-41ccm mootoriga kettsae, mis pakub suurepärast kaalu ja võimsuse suhet. Selles kubatuuris mootorsaed on piisavalt kerged, et olla sobilikud okste pügamiseks ning seejuures niivõrd võimekad, et suuta ka küttepuid lõigata.

Millist tüüpi kettsaagi valida langetustööks?

Väiksemate puude langetamiseks on akusaed vägagi sobilikud, kuid soovituslik on kasutada pisut võimekamaid akusid, et tööaeg oleks piisavalt pikk. Selleks sobivad näiteks BLi100 või BLi200 akud.
Husqvarna mootorsaag 550xp

Langetustööks on reeglina sobilikumad sisepõlemismootoriga kettsaed, mis pakuvad oma kompaktsuse juures suurepärast võimekust. Suuremate puude maha võtmiseks on sobilikud mootorsaed kubatuuriga 42-50ccm ning keskmise suuruse või väiksemate puudega tulevad ideaalselt toime ka saed kubatuuriga 36-41ccm.

Millist tüüpi kettsaagi valida küttepuude tegemiseks?

Akusaagide suureks plussiks on vähene vibratsioon ja tänu sellele ei väsita nendega töötamine kasutajat niivõrd palju. Kodustes tingimusteks aeg-ajalt küttepuude lõikamiseks on akusaag sobilik ning BLi100 akuga võimaldab töötada vahetpidamata kuni 35 minutit.

Husqvarna akukettsaag

Bensiini tarbivate mootorsaagidega on küttepuude tegemine vaid ajaküsimus. Värskelt langetatud puud on märjad ja seetõttu on puidukiud väga tihedad ja vajavad mõõtu lõikamiseks võimast mootorsaagi. Tavapäraselt on selleks sobilikud 42-50ccm mootoriga kettsaed, millega saad probleemivabalt ka kõige jämedama palgi mõõtu lõigata.

Küsi abi eksperdilt

Kvaliteetne mootorsaag on investeering, mida tehes tuleb eelnevalt endale selgeks teha, millisesse rakendusse kettsaagi vajad. Eelpool antud soovitused on väga üldised ning selleks, et olla veendunud, et ostad endale sobiva mootorsae, soovitame pöörduda VLT spetsialistide poole. Meil on 25-aastane kogemus metsatehnika müügis tänu millele suudame sulle pakkuda just sellist mootorsaagi nagu sina vajad.